Nabízíme Vám čistokrevná štěňata bez průkazu původu“  – takto se prezentuje MVDr. Jaroslav Friedrich na svých webových stránkách. Pomiňme nyní absurdnost slovního spojení „čistokrevná bez průkazu původu“ – mimo jiné o tom, že štěně bez průkazu původu logicky nemůže být čistokrevné, neboť neznáme jeho předky natož jejich plemeno (což PP dokládá), jsem psala tady.

Na internetových inzertních serverech i sociálních sítích poptává někdo štěně každou chvíli. Nejčastějšími kritérii bývá příslušnost ke konkrétnímu, většinou zrovna módnímu plemeni a co možná nejnižší cena štěněte. Atributy jako je původ a předkové, kvalita chovatele, nakládání s chovnými jedinci a štěňaty a jejich zdraví a veterinární péče jsou bohužel často až podružnými kritérii. No a kde je poptávka, tam se najde i nabídka, z množení a překupnictví štěňat žádaných plemen může být výhodný byznys – welfare psů a štěňat nezajímá většinu spotřebitelů, a tak si s tím nedělají hlavu ani množitelé a překupníci.

Jak to souvisí s panem Friedrichem? Nejedná se o klasického veterináře s veřejnou veterinární praxí, kam byste mohli kdykoliv zajít (Komora veterinárních lékařů ČR jej eviduje jen jako soukromého veterinárního lékaře). V Obchodním rejstříku figuruje na jeho jméno pouze „Zprostředkovatelská a poradenská činnost FRIEDRICH“ – zaniklý subjekt, který existoval pouze několik dní (30.12.1991 – 16.1.1992). Předmětem podnikání byla „zprostředkovatelská činnost – nákup a prodej zvířat, potřeb a rad pro chovatele a produktů živočišné výroby“. Ode dne 25.05.1992 má MVDr. Jaroslav Friedrich živnostenské oprávnění pro Obchod se zvířaty určenými pro zájmové chovy –  IČ 16419618 (o 5 let později se dle Živnostenského rejstříku pustil také do Půjčování osobních a dodávkových automobilů).

Na internetu propaguje svou údajnou firmu FRIEDRICH DOGS and CATS na mnoha serverech (firmy.cz, zivefirmy.cz, aaadodavatel.cz, adresarfirem.cz, ocásky.cz, zdroj.cz a jiné), na některých se dokonce vydává za chovatelskou stanici (viz snímek ze serveru nalezenci.cz). Každá chovatelská stanice však musí být registrována ČeskoMoravskou Kynologickou Unií (ČMKU), která kontroluje, zda chovatelé dodržují příslušné standardy pro chov psů. Pan Friedrich však u ČMKU žádnou chovatelskou stanici registrovanou nemá.

Tento člověk si už řadu let vydělává tím, že vykupuje celé vrhy levných štěňat bez PP a prodává je dál. Štěňata skupuje odkud se dá a původ, zdraví a péče o štěňata zde samozřejmě nehrají žádnou roli:

Rozčarování nových majitelů ze zdánlivě skvělé koupě levného štěněte na sebe nedá dlouho čekat. Štěňata přeprodaná tímto „veterinářem“ často trpí nemocemi a fyzickými i psychickými neduhy. Několik majitelů záhy zjistilo, že jejich nové štěně nežere, zvrací a kaká krev, a při ne zrovna levné záchraně jeho života na veterinární klinice se dozvěděli, že sice ke štěněti dostali očkovací průkaz s razítkem MVDr. Jaroslava Friedricha, ale štěně nebylo očkované. Přikládám několik snímků příspěvků z platformy blueboard.cz:

Pokud máte štěstí, na první pohled zdravé štěně, většinou „jen“ bázlivé (typický společný znak množírnových štěňat), vám neumře ani těžce neonemocní hned. Ale následky množení pro zisk bez ohledu na zdraví rodičů a štěňat se mohou projevit až o několik měsíců později, a pejsek si je nese po celý zbytek života (a jejich léčba a medikace samozřejmě nejsou zadarmo). Kupní smlouvou, která by měla být při prodeji štěněte samozřejmostí a bez které se u prodejce jen těžko domůžete finanční kompenzace za prodej nemocného štěněte, se pan Friedrich vůbec neobtěžuje, jak mi sdělil pan P. Vícena, jeden ze zákazníků, kteří si od něho koncem roku 2013 pořídili maltézáčka. Přikládám některé zprávy těch, kdo se se mnou o svou zkušenost s koupí štěněte od pana Friedricha podělili na facebooku:

Jelikož tento překupník nesděluje původ prodávaných štěňat a ani neumožňuje je před koupí vidět (kontaktovala jsem jej telefonicky a přes na webu deklarovanou aktuální nabídku štěňat hned několika plemen mi potom, co jsem je chtěla vidět sdělil, že žádná nemá), nelze vyloučit ani to, že si některá štěňata množí i sám (o čemž mimo jiné svědčí i výše uvedená zkušenost pana P. Víceny) – v diskusi pod článkem o problematice množíren psů, zveřejněné na webu blesk.cz, se nachází tvrzení (nutno však dodat, že anonymní), že MVDr. Friedrich sám množí a následně prodává stovky psů malých módních plemen, a nepotřebných chovných fen se jednoduše zbavuje utracením:

Praktiky tohoto překupníka neušly ani některým občanským sdružením zaměřující se na překupnictví, množírny a týrání zvířat, a které už veřejnost na jeho byznys upozorňují, stejně jako si varování před ním předávají samotní pejskaři (např. na serveru hafici.cz):

Tento otřesný případ však zdaleka není jediný, Čechy jsou plné podobných chytráků, kteří vydělávají značné sumy na množení štěňat bez PP a jejich prodeji zde, nebo nelegálním dovozu štěňat do zahraničí. Předpokladem jejich úspěchu je neznalost a nezájem spotřebitele – dokud bude dostatek těch, kdo chtějí levné štěně atraktivní rasy bez PP, bude bohužel dost i takovýchto lidí, pro které zvíře není víc než předmět lukrativního podnikání za účelem zisku.

______________________________________

Pokud máte vy sami jakoukoli osobní zkušenost s tímto nebo jiným překupníkem či množtelem psů nebo koček, budu moc ráda, pokud se na mne obrátíte a o tuto zkušenost se se mnou podělíte. Kontakt na mne najdete ZDE.

Reklamy