Vydělat se dá v podstatě na všem. Záleží jen na tom, jak silný máte žaludek. A spousta podnikavců nevidí rozdíl mezi padělky značkových tepláků a kabelek, nekolkovanými cigaretami a štěňaty bez PP – v jejich očích je to vše pouhé zboží, ze kterého chtějí mít maximální zisk.

Jedním z takových podnikavců je i pan Roland Tóth, podepsaný pod e-mailem, který mi minulý týden přistál v mailové schránce. Pana Tótha ani jeho slovenskou „firmu“ neznám a nikdy jsem o nich neslyšela. Vzhledem k tomu, že totožný e-mail dostaly desítky jiných chovatelů a osob, které pravidelně inzerují psy, pan Tóth pravděpodobně náhodně nasbíral e-mailové adresy v inzerci a na ně nabídku na výkup štěňat odeslal. Plné znění e-mailu:

Dle e-mailu je stěžejním kritériem pro odkup štěněte povedená fotka, odčervení a očkování. Odesílatel e-mailů oslovil s nabídkou odkupu jemu zcela cizí osoby o kterých netuší, v jakých podmínkách či jaká plemena vůbec chovají a jak jsou na tom odchovy povahově, zdravotně a exteriérově. Je tedy evidentní, že na žádném z těchto bodů mu příliš nezáleží, důležité je vykoupit maximum štěňat, která se tak nějak podobají nějakému plemeni, za které jej potom prodejce může vydávat. Kupujícím ale na svých webových stránkách elitdog.eu tvrdí něco úplně jiného: „Šteniatka pochádzajú z vlastného chovu a od registrovaných chovateľov. Šteniatka vyberáme starostlivo – s veľkým dôrazom na vitality.“ Vedle lží o zaručeném původu štěňat je samozřejmě nesmysl, aby „registrovaný chovatel“ produkoval štěňata bez PP.

Při dalším čtení na těchto webových stránkách není těžké dobrat se toho, komu a jak jsou štěňata vlastně prodávána – zahraničním zverimexům či dalším překupníkům. Minimální počet štěňat pro vyřízení objednáky je totiž 30! Štěňata tedy nejsou „pre rodiny zahraničných partnerov“ jak lživě tvrdí pan Tóth v e-mailu – která rodina by také splnila podmínku minimálně 30 odkoupených štěňat, že? V nabídce nalezneme fotky desítek štěňat nejrůznějších plemen, a to bez jakýchkoli informací o plemeni, pohlaví, věku či původu:

Co je vlastně zač firma Elit Dog, která anonymně vykupuje desítky štěňat a pak je dále posílá do zooshopů napříč Evropou (webové stránky má v angličtině, němčině, francouzštině, maďarštině, italštině a ruštině)? Z jejího webu se dozvíte pouze adresu Baloň 52 na Slovensku, dvě telefonní čísla, fax a e-mailovou adresu. Žádné IČO, právní forma podnikání (a.s., s.r.o. atd.) žádní vlastníci ani jednatel, dokonce ani pan Tóth zde své jméno nikde neuvádí. Při hledání v oficiálním Obchodném Registeru SR zjistíte, že ani žádná firma s tímto názvem neexistuje.

Zato pod jménem Roland Tóth je už hledání úspěšnější – spolu s Juditou Tóthovou vlastní firmu Apartman Taktik, s.r.o. na totožné adrese (Baloň 52) a sám vlastní ještě firmu Taktik, s.r.o. (opět Baloň 52), jejíž činnost zahrnuje „nákup a predaj rastlinných, živočíšnych produktov a výrobkov a zvierat“. Webová adresa této již existující firmy je dogexport.sk – stránky můžete opět zobrazit v mnoha jazycích. Opět se zde nedobereme skutečného jména firmy, právní formy, IČO ani jakéhokoli jména. Kontaktní údaje jsou zcela totožné s údaji na webu neexistující firmy Elit Dog. Některé odstavce s informace jsou zde úplně stejné, přeci jen ale dozvíme o něco víc.

Minimální objem kusů pro vyřízení objednávky je zde 20 štěňat, na výběr je zde ze 44 plemen. A protože pan Tóth není žádný nelida, máte zde záruku, že „pokiaľ šteniatko kúpené od nás, napriek odbornej starostlivosti zomrie, pri ďalšej dodávke Vás odškodníme“ a to 50% slevou na další štěně. To je fér, ne? Ani nechci domýšlet, jak často musí tuto kompenzaci za úhyn štěněte nabízet.

Na webu dokonce najdete fotky z prostor, kde jsou množena štěňata „vlastní výroby“, případně držena ta vykoupená, čekající na transport bůhvíkam do zverimexu. S trochou fantazie není těžké si představit, jak asi prostor vypadá za provozu, kdy je narvaný fenami a štěňaty. Podobnost s koncentrákem čistě náhodná?

http://www.dogexport.sk/uploads/images/bem_1%281%29.jpg
http://www.dogexport.sk/uploads/images/bem_1%281%29.jpg

Pan Tóth se může chlubit také specielně upraveným kamionem pro dopravu desítek štěňat přes celou Evropu:

http://www.dogexport.sk/uploads/images/vas_4.jpg
http://www.dogexport.sk/uploads/images/vas_4.jpg

Pan Tóth se snaží na svých webech prezentovat profesionálně a seriózně. Slibuje výbornou veterinární péči o štěňata a jejich perfektní stav. Je ale těžké věřit to někomu, kdo lže o samotném původu štěňat, lže o tom komu budou prodána a neuvádí na žádném z webů své jméno ani pravý název a náležitosti firmy.

Je zcela evidentní, že pro překupníka a množitele tohoto typu je fena jen továrnou na štěňata a štěňata jen kusy, za které dostane peníze. O nějakém individuálním přístupu ke štěňatům či jejich socializaci nemůže být řeč. Konečný zákazník si ze zverimexu někde na druhé straně Evropy odnese v lepším případě bázlivé a nesocializované štěně, v horším případě štěně, které za pár dní zemře. Když bude mít štěstí, to nové dostane za půlku ceny. A jestli přeživší štěně skutečně doroste do plemene, za jaké bylo vydáváno, nikdo neví.

Nevím jak vy, milí čtenáři, ale já mám o správném chovu a prodeji psychicky i fyzicky zdravých štěňat skutečně jiné představy. Ale málo platné, množitelů, kteří panu Tóthovi a jemu podobným prodají své odchovy štěňat bez PP, je i v Čechách stále víc než dost. Zamezit tomuto nechutnému byznysu se štěňaty v evropském měřítku je velký cíl. Prvním krokem k jeho dosažení však musí být eliminace množíren na našem území, které chrlí desítky a stovky štěňat pro tento nechutný druh obchodu.

______________________________________________

Použité snímky pocházejí z webů http://www.elitdog.eu a http://www.dogexport.sk

Reklamy