POZOR! Jana Márová nyní inzeruje ANONYMNĚ! Štěňata čivav a jezevčíků jsou patrně po zveřejnění níže uvedených skutečností o této množitelce neprodejná, proto momentálně inzeruje anonymně, s telefoním číslem 774587795.

_________________________________________

Jana Márová se po zveřejnění tohoto článku pokoušela vydávat za chovatelku a majitelku chovatelské stanice „od Jezevčí skály“. Chovatelskou stanici pod tímto názvem registruje Českomoravská Kynologická Unie, nikoli však na jméno Jany Márové. Majitelkou JEDINÉ V ČECHÁCH REGISTROVANÉ chovatelské stanice s tímto názvem je paní Iva Dolejší (ZDE).

Márová zřejmě moc dobře ví, proč už na svém novém webu neuvádí, že její „chovatelskou stanici“ neuznala svrchovaná kynologická autorita ČR ani žádný český klub. Až v jejím novém inzerátu se dočteme, že se jedná „o německý klub, kde nejsou zapotřebí k chovnosti zkoušky“. O jaký tajemný klub se jedná? Že by IHR (Verein Internationaler Hundenfreunde Aller Rassen e.V.), který má právní status srovantelný s českým zapsaným spolkem (dříve občanské sdružení)? A proč už nedodá, že k chovnosti nejsou potřeba nejen zkoušky, ale ani zdravotní vyšetření a dokonce ani průkaz původu?

od-jezevci-skaly.webnode.cz
od-jezevci-skaly.webnode.cz

Narozdíl od řádných chovatelských klubů, u IHR registrují chov komukoli a mezi českou pejskařskou veřejností je notoricky známé, že se zde registrují čeští profláklí množitelé. Jana Márová tak podle všeho učinila po zveřejnění tohoto článku. Domnívám se, že ji k tomu vedlo snížení zájmu o její štěňata poté, co vyšly na světlo její praktiky a stav štěňat, která prodává. Opatřila si levnou nálepku, se kterou se nyní pokouší vydávat za chovatelku a říkat si za stále stejná štěňata ještě vyšší částky (mimochodem, za takových 8 000kč bez problémů seženete jezevčíka s PP od skutečného chovatele). Proč jít raději za ním a ne za Janou Márovou se dočtete dále.

– Po zveřejnení výše uvedeného se najednou z inzerovaného vrhu štěňat „Jezevčík dlouhosrstý trpasličí/králičí s PP“ záhadně stala štěňata „Jezevčík dlouhosrstý trpasličí/králičí bez PP“, z inzerátu zmizela jakákoli zmínka o nějaké chovatelské stanici i odkaz na její nový web a jedno štěně stojí najednou 5 000kč místo původních 8 000kč. Myslím, že toto nepotřebuje komentáře, a samo o sobě to dostatečně vypovídá o důvěryhodnosti Jany Márové. Přesvědčte se sami:

_________________________________________

PŮVODNÍ ČLÁNEK

Jsme národ podnikavý a vydělávat umíme téměř na čemkoli. Mnoho z nás se pro své podnikání neštítí zneužívat němé tváře a z fen populárních plemen si udělat továrny na štěňata resp. na peníze. Takovým lidem se říká množitelé a jedním z nich je i jistá paní Jana Márová z Přestanova u Ústí nad Labem.

Tato množitelka pravidelně inzeruje desítky vrhů ročně, jen za posledních několik týdnů se na internetu objevily nabídky prodeje štěňat z několika různých vrhů plemen čivava a jezevčík hladkosrstý trpasličí a králičí. Všechna nabízená štěňata jsou samozřejmě bez PP a za přemrštěné částky. Ale vzhledem k tomu, že paní Márovou mj. prodej štěňat živí, nezdráhá se říct si za štěně bez jakýchkoli záruk zdraví, původu, exteriéru, povahy či dokonce příslušnosti k plemeni o 6 000kč. Koneckonců, vždycky se najde někdo dostatečně neinformovaný na to, aby takovou sumu zaplatil. Jen za poslední měsíc říjen 2014 prokazatelně nabízela dva vrhy (jezevčík a čivava), jejichž prodejem by si přišla minimálně na 72 000kč!

bazos.cz
bazos.cz

Protože jsem po chvíli pátrání nacházela stále víc a víc inzerátů od totožné množitelky, nabízející mnoho vrhů několika plemen v průběhu celého roku, zapátrala jsem trochu podrobněji, kdo že to ta paní Jana Márová je. Dle veřejně dostupného Živnostenského rejstříku MPO ČR má Jana Márová, bydlištěm Přestanov, živnostenské oprávnění na Chov zvířat a jejich výcvik, Velkoobchod a maloobchod a Zastavárenskou činnost a maloobchod s použitým zbožím (IČO 63176335). Oprávnění platí už od 23.03.1995! Vzhledem k množství inzerce za několik let je tedy zřejmé, že za svou letitou „kariéru“ množitelky vyprodukovala paní Márová stovky štěňat bez PP.

A jak tedy vypadá takové profesionální množení v praxi? Na jednom z inzertních serverů jsem se dočetla, že je vlastně hezké, že se jí koníček stal i zaměstnáním. Idylický obrázek milovnice – množitelky však poněkud narušuje to, co vyplouvá na povrch při dalším pátrání. Množství vyprodukovaných štěňat znamená i mnoho rodících fen. A mě zajímalo, odkud tyto feny bere a co se s nimi děje dál:

Feny určené k produkci štěňat si, dle následujícího inzerátu, nijak pečlivě nevybírá. Myslím, že je vlastně úplně jedno, jakého původu a tudíž genetických dispozic fena je, jaký je její zdravotní stav či povaha a kdo jsou její předci. Důležité je, aby dobře vypadala. A aby moc nestála. Nejlépe vůbec nic. Protože to je panečku podnikatelské umění, sehnat na inzerát fenu zadarmo (jedno odkud nebo od koho) a pak na každém vrhu vydělávat desetitisíce!

hyperinzerce.cz
hyperinzerce.cz

Jenže zběsilé tempo rození je pro feny velice fyzicky náročné a ne každá to bohužel ustojí. Nad úmrtím jedné z fen při porodu bědovala paní Márová například na svém facebookovém profilu. Nabízí se otázka, zda oplakávala fenu jako živého tvora a přítele, nebo spíš zmařenou investici:

facebook.com
facebook.com

No a když už fena nerodí, nemá smysl si ji dál nechávat. Co se taky strojem, který neprodukuje zpeněžitelné zboží:

inzerce-psu.cz
inzerce-psu.cz

Štěňat, která se včas neprodají, je také třeba se zbavit. Roční fenu, u které je již naporosto evidentní, že se nejedná o čistokrevného psa (jak si množitelka může dovolit tvrdit u štěňat, u kterých to lze jen těžko rozpoznat) se tak snaží udat aspoň jako křížence:

trhzvirat.cz
trhzvirat.cz

A protože k množení jsou potřeba krom fen i psi, má paní Márová na skladě i ty. A krom toho, že kryjí její vlastní feny (zda jsou to jejich příbuzné či nikoli ví asi jen pánbůh), vydělávají množitelce i nějakou tu kačku navíc krytím cizích fen. Některé už se při nabídce krytí ani nesnaží vydávat za „čistokrevné“:

Paní Márová je na množitele překvapivě sdílná. Na jejích nedodělaných a už delší dobu neakutálních webových stránkách se dočtete (pokud je tedy najdete) prosté vysvětlení, proč že to vlastně množí bez PP. A je to tak prosté, až jsem na to několik minut nevěřícně zírala s otevřenou pusou: „Jelikož nás nebaví výstavy atd.tak chováme pejsky bez PP.“.

psici14.webnode.cz
psici14.webnode.cz

S ohledem na citované zdůvodnění lze soudit, že paní Márová naprosto nemá páru, co to vlastně pojem chovatelství znamená a co obnáší – chovatelství skutečně není jen o výstavách, ale především o zodpovědném chovu s důrazem na zdraví, exteriérové i povahové kvality a přínos plemeni. Pro úspěšný chov je třeba skládat se psy bonitace, nikoli však nutně obrážet každou výstavu v zemi. Výstavy slouží k tomu, aby se našli nejlepší jedinci, na kterých je vhodné postavit další chov a předat jejich přednosti další generaci, a aby se zde setkávali chovatelé, posuzovali pokroky v chovech a domlouvali se na vhodných spojeních pro svůj příští vrh. Samozřejmostí je dozor klubu nad podmínkami chovu, počtem odchovů (faktické znemožnění rození štěňat ve velkém tak, jak to dělají množitelé) a nad zdravím a kvalitami chovných jedinců i štěňat. Je tedy evidentní, že pro množitele, který jen chce mít maximum vrhů a za ně maximum peněz, jsou všechny tyhle věci naprosto zbytečné a, jak píše sama paní Márová, jednoduše ho nebaví.

Co ji ale nejspíš opravdu hodně baví je vydělávat peníze. A tak množí a prodává a množí a prodává a množí a prodává. A to už několik let a mnoho plemen. Nejstarší inzerát, který se mi podařilo dohledat, je z roku 2007. Podotýkám, že toto je pouze zlomek všech inzerátů této množitelky:

A protože při takovém množství psů a štěňat nemůže být o nějakém individuálním přístupu řeč, je neodmyslitelným pomocníkem v podnikání klec. A ne jedna. Paní Márová je tak laskavá, že se o své bohaté zkušenosti s klecemi dělí na eshopu zoohit.cz. O spojení klecí pro přepravu psů a množství štěňat a březích či kojících fen nechť se postará představivost každého čtenáře.

zoohit.cz
zoohit.cz

Všechno, co jsem zde zveřejnila, si může kdokoli sám dohledat a ověřit. Málokdo si však před koupí štěněte prodávajícího skutečně důkladně prověří, což bohužel vede k tomu, že se u nás stále daří takovýmto množitelům. Tato naprosto nezodpovědná produkce štěňat bez PP ve velkém přímo souvisí s vysokými počty psů v českých útulcích, které jsou v posledních letech alarmující a stále stoupají. Proto prosím každého, kdo se dočetl až sem: šiřte tento článek, varujte před koupí štěněte bez PP a NEPODPORUJTE MNOŽITELE.

_______________________________________________________________

Tento článek si již přečetlo obrovské množství lidí a já vám tímto, milí čtenáři, děkuji za jeho sdílení a šíření dál. Přečetla si jej i paní I. H., která mi laskavě svolila publikovat zde její osobní zkušenost s Janou Márovou:

Před necelým půlrokem sháněla paní I. H. pejska a dostala od známé tip na vrh údajně čistokrevných čivav, který prodávala právě paní Márová. „Když jsem zjistila, že za 4 tis. bez papírů, tak se mi rozblikaly červené majáčky.“ popisuje paní I. H. „Když jsem nechtěla drahá štěňata, tak mi nabídla jejich mámu. Řekla jsem, že se přijedu podívat. Chtěla jsem vidět její štěňata, myslela jsem, že mě pustí dál a okouknu podmínky. Ale s váháním je donesla ven. Říkala, jak má několik plemen a že má březí a během setkání jí volalo několik lidí kvůli připuštění. Říkala jsem jí schválně o množení a ona, že to v žádném případě neuznává.“ Paní I. H. už v tuto chvíli dle vlastních slov cítila, že zde něco není v pořádku. To jsou ale slabá slova pro popis stavu, v jakém byla 4letá matka štěňat, pro kterou si přijela. V den předání trpěla průjmem, který dle slov paní Márové předtím neměla, a náhodou jej dostala zrovna v ten den. „Hned od ní jsem jela k veterinářce, která nad ní lámala rukama, dostali jsme antibiotika, injekce, vitamíny a odčervení. A sama nadávala, jasně že, čivava jak vyšitá, to snad není možný.“ Fena vážila 4,20kg (čivava má dle standardu vážit kolem 2 kg, jedinci nad 3kg jsou z chovu vyřazováni), měla zánět mléčných žláz a zanícené obě šilhavé oči. Paní I. H. později zjistila, že fena na jedno oko vůbec nevidí a na druhé jen částečně.

Této feny se paní Márová údajně ujala po smrti původní majitelky. Nešlo však o nezištnou záchranu, neboť fenu okamžitě nakryla a patřičně zpeněžila jí i její potomky, které vydávala za čistokrevné čivavy. Ze svědectví paní I. H. nevyplývá, že by se množitelka paní Márová dopouštěla explicitního týrání hlady či bitím. Je však zjevné, že u této feny byla hrubě zanedbána veterinární péče, fena trpěla mnoha nemocemi a i přes to na ní bylo množeno a štěňata byla vydávána za čistokrevná.

Po této otřesné zkušenosti by paní I. H. ráda čtenářům vzkázala toto: „Prosím, lidi, neplaťte za štěňata více peněz, než stojí očkování, odčervení a event. strava. Jedině tak se těmhle lidem nevyplatí trápit pejsky připouštěním, bůhvíjakými porody a prodávat štěňata. Když chcete štěně, je jich mraky odložených v útulcích a u zlatých lidí, co je zachraňují. Jestli opravdu máte pejsky rádi, tak si adoptujete a nebudete dávat za údajně čistokrevné štěně x tisíc a pak hodně tisíc za veterinu a slzy za onemocnění i smrt. Všechna štěňata rodičů s PP (kteří prošlu bonitací a byli uchovněni) musí mít PP! Jakmile nemá, kupujete za tisíce nečistokrevné štěně, ať Vám říkají, co chtějí. Přispěli jste k množení a týrání a na živnost množitelů, kterým na těch stvořeních vůbec nezáleží!

Dospělá fena (větší, hnědě tečkovaná) – matka vrhu údajně čistokrevných čivav

Jméno a další údaje citované paní I. H. jsou mi známy, nechci je zde však vzhledem k předchozím reakcím množitelky zveřejňovat (mně paní Márová v návaznosti na tento článek vulgárně vyhrožovala fyzickým napadením).

Mezi komentáři níže naleznete několik dalších zkušeností těch, kdo si od p. Márové zakoupili štěně a rozhodli se pod tímto článkem poděli o svou zkušenost. Děkuji!

Reklamy