AKTUALIZOVÁNO! Množitelka změnila u inzerce přezdívku i tel. kontakt – nyní inzeruje jako Michal 26 a Jirka – tel. číslo 792 219 148. Opět jde o Čivavy a Pražské krysaříky, okruh Most, Litvínov. Čtěte proč v této oblasti nekupovat štěňata bez PP a šířit varování:

bazos.cz

Psy bez PP často množí tzv. drobní množitelé, tedy ti, kdo mají doma jednu fenku a z neznalosti či nezájmu o celou problematiku na ní jednou nebo dvakrát mají štěňata. V tomto případě však všechny nalezené skutečnosti ukazují na to, že se jedná o množitele ve velkém – takového, který opakovaně množí na mnoha fenách a nějaký sentiment zde nemá místo. Množí především Čivavy a v menších počtech také Pražské krysaříky. Po skutečně důkladném pátrání mám v rukou jen velmi málo informací – dost však na to, aby si čtenář udělal na tuto osobu a její podnikání jasný obrázek a věděl, jak její inzeráty poznat:

Množitelka používá pro inzerci emailovou adresu edinka13@seznam.cz (příležitostně také minimini7@seznam.cz). Říkejme jí tedy Edinka13. Veškerá inzerce Edinky13 je striktně anonymní – nenajdete zde žádné jméno, příjemní, dokonce ani iniciály. Pokud inzertní server vyžaduje vyplnění jména, užívá přezdívky jako čivavky, čivavy, čoko, krysaříčci, fenečky nebo jednoduše několik teček.

Text inzerátu vypadá vždy téměř stejně. Inzeruje obvykle „čivavu mini krátkosrstou“, „čivavu mini čoko“, „čivavu merle“ a podobně. Text inzerátu se většinou omezuje jen na to z pohledu množitele nejdůležitější: zdůrazní „luxusní zbarvení“ nebo „abnormálně mini vzrůst“, uvede telefonní kontakt a upozorní, že nebude reagovat na sms. Telefonů používá množitelka pro jistotu několik – aktuální inzeráty jsou s tel. čísly 702 898 931 a 702 820 488.

Fotky u inzerátů vypadají vždy velmi podobně. Nejsou příliš kvalití, je na nich obvykle jedno nebo více štěňat na pozadí nějakého přehozu nebo růžové deky, občas na růžovém pelíšku. Nikdy není vidět nic z interiéru místnosti a nikdy nejsou přiloženy fotky rodičů či aspoň matky.

Cena čivav se pohybuje v řádech tisíců. Obvykle je to 5000 za psa nebo obyčejně zbarvené štěně, 6000 či 7000 za fenky a zajímavá zbarvení (merle, modré, čokoládové a podobně).

Jen za poslední dva měsíce se podobných inzerátů od Edinky13 objevily desítky. Od půlky října inzerovaných štěňat jsem napočítala 34 a jejich prodejem si dohromady přijde minimálně na 182 000kč! Vzhledem k tomu, že veškerá inzerce je naprosto anonymní, je téměř jisté, že Edinka13 na tuto činnost nemá živnostenské oprávnění a příjmy z prodeje štěňat tedy nedaní.

Ukázka inzerátů Edinky13:

K produkci takto vysokého počtu štěňat v tak krátkém období potřebovala Edinka13 více než desítku fen a několik krycích psů. O těchto strojích na peníze však nepodává žádné informace. V inzerátech není o rodičích ani zmínky, případný zájemce se nedozví jak vypadají, odkud jsou, jakou mají povahu či zdravotní a genetické dispozice. Vzhledem k tomu, že u inzerátu nikdy nejsou vyfoceni a štěňata jsou pro focení vždy přenesena před deku či na pelíšek, je bohužel velmi pravděpodobné, že v zákulisí to vypadá přesně tak, jako v klasické množírně – tma, špína, klece a zanedbaní rodiče.

V minulosti se velmi podobné inzeráty objevovaly s nabídkou štěňat bez PP nejen z Mostu, ale i z Loun. Text i použité fotky byly téměř identické, uvedená telefonní čísla byla 604 996 066 a 702 300 270. Před Vánoci 2013 inzerovala Edinka13 dokonce i štěňata Francouzských buldočků za 7000kč, v průběhu roku 2014 převážně Čivavy a Pražské krysaříky za o něco málo nižší cenu, než na kolik ji vyšroubovala nyní před Vánoci.

Ukázka starších inzerátů Edinky13:

Otřesnou zkušenost s koupí štěněte čivavy od množitelky z Loun, kdy štěně bohužel do tří dnů zemřelo, najdete popsanou ZDE – v tomto případě bylo štěně zakoupené od jisté paní Vondráčkové. Zda je ona i Edynka13 ta samá osoba nedokážu říct. Jisté však je, že praktiky paní Vondráčkové i Edinky13 jsou podobné.

Prodejců štěňat jako je Edinka13 jsou na internetu desítky, je to totiž lákavý způsob, jak přijít téměř bez práce (tu za vás vykonají feny) ke spoustě peněz. Pokud přehlédnete všechny varovné signály a přesto si od podobného množitele přinesete domů štěně, budete mít štěstí, pokud bude „jen“ nesocializované, bázlivé a bez hygienických návyků. V drtivé většině případů mají však štěňata množství zdravotních problémů, které se projeví buď za pár dní, nebo vás překvapí i za několik let. V nejhorších případech štěně krátce po koupi zemře – i toto je bohužel časté (o jednom jsem psala ZDE).

Proto vždy, když kupujete štěně, dodržte aspoň několik zásad:

  • nereagujte na anonymní inzeráty, jméno prodávajícího si vždy zadejte do vyhledávače a prověřte
  • předem vždy chtějte informace o obou rodičích, nechte si zaslat jejich fotky
  • požadujte i nezávaznou návštěvu, na základě které se případně rozhodnete štěně koupit
  • chtějte vidět prostředí, v jakém matka i štěňata žijí, nechte si ukázat všechny psy prodávajícího a věnujte pozornost tomu, v jaké jsou kondici i jak reagují
  • na koupi si vždy nechte vystavit kupní smlouvu

V dnešní době se dá štěně Čivavy nebo Pražského krysaříka s PP zakoupit za cenu jen o málo vyšší, než za jakou je nabízí množitelé. Záruky dobrého zacházení, zdraví, kvality a férového jednání však máte u řádného chovatele nesrovnatelně vyšší. Pár ušetřených tisíc přeci nestojí za to, abyste vzápětí řešili vážné zdravotní komplikace ši dokonce úmrtí štěněte, nemluvě o podmínkách, v jakých žije jeho matka!

_______________________________

Jsou vám inzeráty Edinky13 povědomé? Zakoupili jste si v Mostě, Litvínově nebo Lounech na podobný inzerát štěně? Víte komu patří některé z uvedených tel. čísel? Neváhejte mne kontaktovat a podělit se o svou zkušenost. Díky!

Reklamy