Mladí lidé, kteří mají rádi zvířata, jsou super. Pokud se zhlédnou v chovatelské činnosti, je to taky super. Když ale takoví lidé usoudí, že je zbytečné obtěžovat se s poctivým chovem s PP a místo toho začnou množit ve velkém, už to tak super není. Jedním z takových lidí, kteří zavětřili snadno vydělané peníze točící se v množení a prodeji štěňat, je i slečna Beáta Pavlátová z obce Drahov (nedaleko Veselí nad Lužnicí).

Dopátrat se toho, kolik zvířat vlastně aktuálně tahle množitelka inzeruje, není vůbec snadné. I ona totiž dodržuje zlaté množácké pravidlo, že čím míň o vás zájemce o štěně ví, tím líp. Její inzeráty proto neobsahují její pravé jméno ani bydliště (obvykle inzeruje pro Tábor) a střídavě používá několik různých emailových adres a tel. čísel. Protože tahle množitelka není žádný troškař, probereme si její činnost pěkně popořádku.

Jedním z plemen, která množí, je anglický kokršpaněl. Nutno dodat, že milou Beou inzerovaní kokrové* mají často do standardu anglického kokršpaněla daleko a mě osobně by vůbec nepřekvapilo, kdyby se jí v tom množství psů mezi kokry sem tam přimíchala i krev nějakého toho jezevčíka, kterých má také požehnaně (a v chovu bez PP to tak jako tak nemáte šanci zjistit). Kokry inzeruje anonymně na mnoha serverech za použití tel. čísel 722 095 403 a 728 312 305, s emaily cukrici.kokrici@seznam.cz a jassa.vika@seznam.cz a s přezdívkami jako Koky, kokrici atd. (pro podprobnější zobrazení fotek v albech rozkliněte):

Dalším plemenem, ve kterém si slečna Bea libuje a množí jej ve zdaleka největším množství, je jezevčík. Jezevčíky množí přesně takové, jací se nejlépe prodávají: především ty malé (trpasličí a králičí) a „originálně zbarvené“ (zejména všechny možné typy merle zbarvení, co na tom, že většna takových zbarvení není v chovu jezevčíků povolená). U inzerce jezevčíků používá nejčastěji tel. číslo 721 534 445, emailovou adresu barnnie.jack@seznam.cz a přezdívku Barnnie:

Pro potřeby své množitelské činnosti si dokonce založila i samostatný facebookový profil Jezevčík Hladkosrstý Dlouhosrstý, věnovaný pouze jezevčíkům. Tady se sice už dozvíme, že slečna množitelka žije v Drahově, ale vzhledem k tomu, že zde nefiguruje žádné z výše uvedených tel. čísel, přezdívek, emailových adres a samozřejmě ani její pravé jméno, dá si to do souvislosti jen málokterý zájemce. Ve Fotkách jsou mraky jezevčíků, přičemž lze ne vždy zjistit kteří jsou její, kteří na prodej a kteří už prodaní. Každopádně psů tam má opravdu hodně: jen album „Štěnátka na prodej – Puppies for sale“ obsahuje fotky minimálně 60 různých štěňat.

Vedle prodeje štěňat zde nabízí také psy ke krytí (mj ve zbarvení merle). Zajímavé jsou její požadavky: fenka musí být očkovaná, nesmí mít blechy musí být zdravá. Zarážející je, že ji už nezajímá, zda fena náhodou nemá zbarevní merle či nenese merle gen. Podle všeho, co jsme se zatím dozvěděli, už trochu informovanějšímu pejskaři docvakne ten velký průšvih: množitelka Bea nejspíš vůbec netuší, co chov merle jedinců obnáší anebo tuší, ale je jí to jedno. Vyberte si co je horší.

O vážných zdravotních rizicích spojených s merle zbarvením a větším množstvím bílé se dočtete v krátkém článku TADY. V kostce jde o to, že u takto zbarvených jedinců se mohou projevit anomálie sluchu a zraku, včetně slabé až úplné hluchoty, zvýšený nitrooční tlak, ametropie, anomálie kostry, srdečního a reprodukčního systému. Pokud spojíte dva merle jedince, máte slušně velkou šanci, že štěňata budou postižená. Velkým rizikem je však křížit i psy, kteří sice sami merle zbarveni nejsou, ale nesou skrytý merle gen. Psy se zbarvením merle NELZE zodpovědně chovat bez pečlivého sledování genetiky, s čímž se samozřejmě množitelé psů bez PP neobtěžují. Výsledkem pak mohou být v lepším případě například psi s takto postiženýma očima (odchovy slečny Beáty – dle jejího vyjádření má doloženo veterinářem, že psi níže mají oči v pořádku):

Na osobním facebookovém profilu slečny Beáty (Bea Beáta Pavlátová) lze z veřejně viditelných fotek a příspěvků zjistit, že si letos namnožila také vrh border kolií, opět bez jediné zmínky o tom, že by snad vrh měl PP. Co na tom, že u tohoto plemene jsou řádní chovatelé povinni testovat své psy hned na několik různých onemocnění, jako je např. DKK – dysplazie kyčelního kloubu, CEA a PRA – oční vady (všechna nutná vyšetření border kolií ZDE). Zdá se, že v očích průměrného množitele je atraktivní barvička štěněte cennější, než zdravotní vyšetření rodičů.

Beáta samozřejmě nemůže ignorovat ani velkou poptávku po stále módních čivavách, proto skutečně „důkladně a odpovědně“ vybírá i krycího psa pro svou čivavu. Je možné, že napřesrok od ní můžeme čekat i štěňátka francouzských buldočků, což je další populární plemeno a oblíbený artikl množitelů, který Beátě nesmí chybět. A množitelský evergreen – jorkširské teriéry – už také inzeruje (pro změnu s tel. číslem 722 905 207). Množením koček pak už nepřekvapí asi vůbec nikoho (dle vyjádření slečny Pavlátové inzerovala koťata pro nějakou starou paní).

Dále tu máme foxteriéra a mopsíky – objevení i těchto plemen na profilu množitelky Beáty bylo obzvlášť smutné a celkem dobře ilustruje množáckou představu o zdravém chovu – dle Beátiných komentářů pod albem fena mopse zemřela u porodu, feně foxteriéra naopak pomřela obě narozená štěňata. Výsledek je foxinka kojící vrh mopsíků. „Štěstí“ že u této množitelky zřejmě není o fenky s laktací nouze. (Dle vyjádření slečny Pavlátové nebyli mospíci její odchov, nýbrž odchov její známé, který byl foxteriérkou pouze odkojen.)

Beáta je jedním z českých množitelů, kteří se také zaregistrovali u německého občanského sdružení IHR e. V. („srandaklub“, kde k chovnosti nejsou potřeba zkoušky, zdravotní testy, splnění standardu plemene a dokonce ani průkaz původu), díky čemuž se pak může vydávat za „chovatelskou stanici“ jezevčíků Dog’s soul – Dog’s angel (asi si můžete vybrat). Tuto stanici už však jaksi zapomíná zmiňovat u všech svých inzerátů a naopak na tomto webu jaksi zapomíná zmínit všechna další plemena která množí, neobtěžuje se s výpisem chovných psů a fen ani všech odchovů a jméno „chovatelky“ jí také jaksi vypadlo. Jediným pojítkem mezi jejími inzeráty a webem této „chovatelské stanice“ je anonymní email barnnie.jack@seznam.cz a jedno z tel. čísel 721 534 445, používané k inzerci jezevčíků. Pokud však zadáte název této „chs“ do databáze ČeskoMoravské Kynologické Unie, zjistíte, že žádná taková mezinárodně chráněná chovatelská stanice u nás neexistuje.

Vlastně mě už ani nepřekvapilo, když jsem mezi veřejně přístupnými fotkami milé Beáty našla fotku s dlouhou řadou všemožně zbarvených jezevčíků, kde se jí rovnou dva vlevo páří. Nevím, zda jsou ti pářící se psi příbuzní, a možná to neví ani sama množitelka. Povšimňete si však prosím, že ten, kdo se pod fotkou rozplývá, není nikdo jiný než naše stará známá množitelka mj. také jezevčíků z Ústecka, Jana Márová, o jejíž praktikách se dočtete TADY. No není ten množácký svět malý?

facebook.com
facebook.com

Absurdní třešničkou na dortu budiž fakt, že slečna Beáta Pavlátová figuruje také u chovatelské stanice německých dog jménem Espir – Dog (registrované u ČMKU, zřejmě na Beátinu maminku či jinou příbuznou), která však na svém webu nejeví aktivitu od roku 2007. Dle jejího profilu minimálně jednu německou dogu stále vlastní. Nikde jsem ovšem nenašla nic co by nasvědčovalo tomu, že odchovává nějaké psy s PP (je i celkem pochopitelné, že jakmile se jednou rozmazlíte množením kde „nemusíte nic“ a nikdo vás nekontroluje, už se vám do řádného chovu nechce).

Beáta Pavlátová, 26letá podnikatelka z Drahova (údaje v Živnostenském rejstříku veřejně k vidění ZDE), živící se mj. množením psů a jejich prodejem, slibuje ve většině anonymních inzerátů (s různými emailovými adresami, telefonními čísly a přezdívkami) kupní smlouvu ke štěněti, dušuje se, že štěňata jsou očkovaná a odčervená. Čipovaná ne (takže ví bůh, kteří psi z okolních útulků jsou její odchovy). Místo důležitých údajů o rodičích a jejich zdraví však najdeme už jen spoustu klasických množáckých blábolů o čoko genech a merle tygřících.

Obyčejný kupující, který narazí na její inzerát a chtěl by si ověřit její činnost, nemá šanci se toto všechno bez sáhodlouhého pátrání dozvědět. Tato množitelka nejspíš moc dobře ví, proč svou činnost nemá transparentní a proč si ji zájemce nemůže snadno ověřit. Snad žádný rozumný kupující by si totiž nepořídil štěně od někoho, kdo vlastní nejméně 9 různých plemen, z toho jich minimálně polovinu množí a to bez ohledu na jejich zdraví.

Na závěr musím apelovat na všechny, kdo se chystají pořídit si štěně:

  • nereagujte na anonymní inzeráty, kde není uvedeno celé jméno prodávajícího
  • důkladně prověřujte člověka, od kterého se chystáte štěně koupit
  • zjistěte si na jaké nemoci vámi vybrané plemeno trpí a chtějte štětě pouze po zdravotně vyšetřených rodičích
  • a samozřejmě NEPODPORUJTE MNOŽITELE

______________________

Všímavým pejskařům děkuji za to, že si činnosti této množitelky všimli a upozornili mě na ni.

Veškeré použité informace a kopie stránek jsou veřejně přístupné a každý čtenář si je může sám dohledat a ověřit.

*Slečna Pavlátová v reakci na tento článek mj. také uvedla, že kokry nechová. Souhlasím, toto kokrové nejsou, jsou to spíš jejich kříženci. Proč jsou tato štěňata, inzerovaná anonymem jako kokrové, focená na úplně stejném místě a stejným způsobem jako Beátini jezevčíci tedy asi zůstane záhadou 🙂

Reklamy