Máte rádi detektivky? Tak směle do toho: 5 telefonních čísel, 3 lokality, 4 různá jména, 3 emailové adresy, nejméně 7 plemen, desítky inzerátů a jedna záhadná inzerentka, která pobouřila mnoho pejskařů prodejem štěňat s vážnými vadami. Milí čtenáři, namáhejte své šedé buňky mozkové, protože tahle množitelka férově rozhodně nejedná.

Řada pejskařů sdílela v posledních hodinách na facebooku kopie inzerátů se třemi štěňaty čivav bez PP, které inzerent nabízel za nižší ceny z důvodu postižení. První inzerované štěně bylo klasickým příkladem totální neznalosti a ignorace při křížení populárního zbarvení merle – mělo vážné vývojové vady očí, jinými slovy bylo prostě slepé. Další štěně mělo abnormálně obrovskou pupeční kýlu (zřejmě se jedná o závažný rozštěp břišní stěny), třetí pak natolik zdeformovanou levou přední končetinu, že ji pravděpodobně bez operace nikdy nebude moci používat. Množitelka si s léčbou takto handicapovaných štěňat hlavu neláme, prostě je „střelí“ o něco levněji (pro zvětšení rozkliněte):

Pokud jste rozčilení a nechápete, jak někdo může bez okolků prodávat takto postižená štěňata, tak vězte, že já byla rozčilená taky. Hodně. A tak jsem začala googlit. Jednoduše jsem inzerentovo telefonní číslo 775 010 598 a emailovou adresu pejsekmaly@seznam.cz zadala do vyhledávače tak, jak by to měl udělat každý případný zájemce o koupi štěněte. A nestačila jsem se divit nalezeným výsledkům.

Například server hyperinzerce.cz mi nalezl pro toto telefonní číslo řadu inzerátů čivav, krysaříků, jorkšírů a jejich kříženců, které (taktéž pro okres Beroun) inzerovala jistá Máša Nosková:

Dalších několik inzerátů s totožným telefonním číslem už ale bylo na nějakou Janu Macákovou, která uváděla jako další telefonní čísla také 702 044 032, 777 953 464 a 702 044 032:

Smyšlená Máša Nosková používá také další tel. číslo 773 950 231. Pro server bazos.cz používá tato osoba opět číslo 775 010 598, ale přezdívky A.B. nebo V.D. (zde se stále stejným tel. číslem, ale tentokrát s emailovou adresou sametka88@seznam.cz). V případě druhé zméněné přezdívky najdeme rovněž dvě hodnocení zájemců: přečtěte si je po rozkliknutí obrázků níže, protože o praktikách této množitelky vypovídají dost zajímavé věci.

Dohromady inzeráty na nejrůznějších serverech spojuje nejčastěji emailová adresa pejsekmaly@seznam.cz (jednou použita také adresa paratek@centrum.cz), stejně jako střídavě používaná stále stejná telefonnní čísla a jména. Nejčastěji je inzerovaná lokalita Berounsko (konkrétně pro Beroun, Chodouň nebo Zdice), občas ale také Písek a Praha. Dalším jménem spojeným v inzerci s těmito telefonními čísly je Dana Vajdišová.

Nejstarší inzeráty, které se mi podařilo dohledat, jsou z roku 2011 a byly uveřejněny na serveru svetpejsku.cz. Celkem tato osoba v uplynulých letech inzerovala pod různými jmény a kontakty desítky štěňat čivav, pinčů, naháčů, krysaříků, bišonků, jezevčíků, jorkšírů a kříženců těchto plemen.

Všechna tři střídavě používaná jména, tedy Máša Nosková, Jana Macáková a Dana Vajdišová, jsem opět postupně zadala do vyhledávače a jala se je prověřovat. První dvě se zdála zcela smyšelná a nenalezla jsem pro ně žádné relevantní výsledky, zato před 5 lety naposled použité jméno Dana Vajdišová se ukázalo být zajímavým. Na sociální síti Google+ jsem našla uživatele se jménem „Vajdišová Dana Chovatelská Stanice Čivava“ s uvedenou obcí 267 51 Chodouň – tedy adresou, pro kterou čirou náhodou nejčastěji inzerují se stejnými telefonními čísli i emailovými adresami také Máša Nosková a Jana Macáková. 

Tento profil je, až na uvedenou obec a povolání „cvičitel psů“, zcela prázný, má zde však jedno hodnocení (5 hvězdiček z 5 možných 🙂 ) od uživatele Vajdiš Milan. Tenhle Vajdiš Milan má stejné příjmení jako naše milá „chovatelka“, bydlí ve stejné obci a, světe div se, má doma mraky psů, převážně asičivav. Nechci vypadat jako skeptik, ale tohle moc jako náhoda nevypadá. Čtenář se může sám pohroužit do prohlížení všeho, co pan Vajdiš na svém zcela veřejně uvedl, a pokud je obzvlášť horlivý, může se dát do počítání psů. Já to vzdala někde okolo třicítky, přičemž mě vyděsilo několik očividných kříženců (někteří s očima, které zjevně nejsou v pořádku):

Možná, že psi manželů Vajdišových nežijí v klecích tak, jako v mnoha jiných množírnách. Veřejně přístupné fotografie však napovídají, že psi žijí v jednom chumlu a zřejmě se i nekontrolovatelně páří (čemuž nasvědčuje množství kříženců na fotkách i v inzerci). Což je o to děsivější, že řada těchto psů je v merle zbarvení, kde může mít nekontrolovatelné křížení merle jedinců fatální následky (více o této problematice ve stručném článku ZDE) – kdyby zde nešlo o zdraví psů, tak mi přijde zlevnění štěněte z důvodu „kosmetická vada – menší oko“ snad i směšné. V kontextu, kdy je množitelka svou neznalostí a nezájmem za tuto genetickou vadu přímo zodpovědná, je to však spíš k pláči.

A jak už to tak u množitelů bývá, prodávány (či darovány za pytel granulí) jsou i dospělé feny. Dle mých zkušeností je nejčastějším důvodem prodeje či darování dospělé feny prostě to, že nerodí a tudíž je množitelům k ničemu.

Samozřejmě mě zajímalo, zda mají tito manželé na svou činnost a značné množství prodaných psů živnostenské oprávnění. Dle veřejně dostupného Živnostenského rejstříku žádný Milan Vajdiš v ČR živnostenské oprávnění nemá. Dana Vajdišová figuruje v ŽR pouze jedna a to z Ústecka. Můžeme se jen dohadovat, zda je to ta samá Dana Vajdišová, každopádně tato ani jiná žena tohoto jména NEMÁ živnostenské oprávnění pro Chov zvířat a jejich výcvik ani oprávnění pro Obchod se zvířaty určenými pro zájmové chovy.

Jak často musí feny rodit a zda jsou zde dodrženy zákonem stanovené podmínky chovu psů se asi nedozvíme nikdy, neboť narozdíl od chovatelských stanic psů s PP nemusí tito množitelé evidovat počty krytí a narozených štěňat. Můžeme se jen dohadovat jaké pomoci se zde dostane feně s obtížným porodem, se zánětem mléčných žláz, se zánětem dělohy nebo dalšími zdravotními komplikacemi, když i vážně postižená štěňata jsou bez poskytnutí veterinární péče prostě prodána. Můžeme se jen dohadovat, zda těmto množitelům něco říkají názvy onemocnění, na které jimi rozmnožovaná plemena ve zvýšené míře trpí. Osobně jsem přesvědčena, že kdyby sami množitelé měli svědomí čisté, nemají zapotřebí vymýšlet si pro inzerci falešná jména a střídat telefonní čísla.

Budiž tedy toto smutnou ukázkou a varováním: nejen, že takto zodpovědný chov nevypadá, této činnosti se ani chov říkat nedá.

Milí čtenáři, pokud jste dočetli až sem, pak vás musím požádat ještě o malé strpení pro několik posledních řádek, kterými opět zakončuji další článek o dalších českých množitelích:

Nekupujte štěňata od anonymů.

Vždy si důkladně prověřte inzerenta ještě předtím, než jej kontaktujete.

Kupujte pouze štěňata naprosto zdravá, očkovaná, odčervená a čipovaná.

A samozřemě NEPODPORUJTE MNOŽITELE.

______________________________________

Veškeré použité informace a kopie stránek jsou veřejně přístupné a každý čtenář si je může sám dohledat a ověřit. Pokud jste v článku našli chyby nebo jej můžete jakkoli doplnit, neváhejte mne kontaktovat.

Do obdobného pátrání se pustili také další lidé, které inzeráty nenechaly klidnými – viz např. diskuse na iFauna.cz.

 

Reklamy