O jedné prapodivné Minizoo, spoustě inzerátů s kradenými fotkami a smyšlenými jmény, a další milé množitelce, které nějaké zdraví psů nic moc neříká.

Před několika týdny jsem na facebooku narazila na inzerát jisté paní Dany, nabízející štěňata krysaříků bez PP. Znění bylo napsané caps-lockem a strohé: obsahovalo cenu 4000, lokalitu Plzeň a telefon. Nedalo mi to a ze zvědavosti jsem se v komentáři optala, zda mají rodiče štěňátek v pořádku pately a zda nemají štěňata fontanelu. Překvapila mě naprosto bezelstná a upřímná odpověď: paní množitelka neměla páru, na co že se to ptám.

Čéšky (pately) mohou zejména u malých plemen, jako je např. čivava, jorkšír nebo právě krysařík, trpět tzv. luxací – laicky řečeno zkrátka čéška vypadává z kolenního kloubu. Jedná se o dědičnou vadu a v chovu krysaříků s PP je povinné mít pately vyšetřené (více o tom ZDE).

Fontanela, resp. defekt lebky – fontanely, je opět vada, kterou trpí nejčastěji zmíněná malá plemena psů. Jedná se o vadu vyřazující z chovu, kterou pozná i méně zkušený chovatel a samozřejmě každý veterinář (více o této bohužel časté vadě ZDE).

Pokud si to shrneme, ptala jsem se inzerentky Dany na naprosto základní věci, které každý řádný chovatel zná a sám o nich zájemce informuje. Pokud se do množení psů pouští někdo, kdo nejen že na tyto vady své psy nijak nevyšetřil, ale dokonce ani netuší, že by nějaké takové vady mohli mít, jedná se o trestuhodnou nezodpovědnost – jakž takž pochopitelnou u neznalého laika, který si chtěl dopřát štěňátka od své Fifinky a zahazardovat si tak se zdravím „jen“ jednoho vrhu. Jak jsem však záhy zjistila, tady o žádné „jen jednou“ zdaleka nejde…

Vzápetí mě totiž kontaktovala má kamarádka a spolupracovnice Tereza, která poskytuje ve svém domácím depozitu péči opuštěným kočkám a psům, především koliím, kterou také již druhou vlastní. Upozornila mě, že tato Dana je mezi příznivci a chovateli kolií nechvalně proslulá, neboť množí vedle krysaříků také právě kolie, a několik chovatelů tohoto plemene se prý v minulosti potýkalo se zneužitím fotek svých psů, které Dana použila ke své vlastní inzerci.

Protože mě v další diskusi zahrnula paní Dana namísto dotazovaných informací o zdraví psů jen kupou nadávek, rozhodla jsem se porozhlédnout, kolik toho o této milé osůbce na internetu najdu. Na to, jak chabé má povědomí o základních zdravotních problémech „svých“ plemen, je množí s až nebývalou výkonností.

Podařilo se mi dohledat řadu jejích inzerátů, nejstarší z roku 2009. Množí patrně nejen krysaříky a kolie, ale objevila jsem také starší inzerát na bígly a aktuální také na jorkšíry. Vedle inzertních serverů používá k inzerci i celou řadu facebookových inzertních skupin a facebookových bazárků. U všech uvádí své telefonní číslo 774040560, příležitostně také 605535362, většinu jich směřuje na Plzeňsko a u některých uvádí také email dandulekonarka@seznam.cz. Se jmény už je to podstatně pestřejší – vymýšlet si v inzerci různá jména je celkem oblíbenou praxí množitelů. Paní Dana, na facebooku inzerující z profilu Majka Cilka (jména však opakovaně mění, momentálně tedy vystupuje jako Pipi Punčochatá), se proto ve svých inzerátech rázem stává tu paní Alenou Holou, tu Danou Benovou nebo Danou Havlovou, jinde dokonce Janem Burešem, Evou Novou anebo prostě Sylvou, Ladkou, Petrem či Evou. Skutečným jménem této množitelky je dle několika potvrzení od různých osob právě jméno Dana Havlová.

Zde je ukázka několika takových inzerátů (povšimněte si nabídky 5týdenních štěňat a vrhů krysaříků inzerovaných půl roku po sobě):

Nejen často střídaná jména jsou zde však smyšlená. Většina fotek použitých v inzerci jak krysaříků, tak kolií, není autentická a pořízená paní Danou, ale jsou bez svolení postahované z nejrůznějších webových stránek a archivů chovatelů. V květnu tohoto roku inzerovala na mnoha inzertních serverech další várku kolií, fotografie u inzerátů však byly ukradené několika českým chovatelům psů s PP, kradené byly dokonce i fotky údajných rodičů štěňat dělajícíh canisterapii:

Poté, co se chovatelky a skutečné autorky fotek ohradily, sice inzeráty s těmito fotkami zmizely, vzápetí se ale objevily znovu a tentokrát s fotkami ukradenými ze zahraničních serverů, jako například tento:

No a asi nikoho už nepřekvapí, když si množitelé kradou fotky i mezi sebou. Aktuálně nabízený vrh jorkšírů s Daniným telefonním číslem je inzerován s 6 let starou fotkou z jiného českého inzerátu na štěňata:

Rozhořčená hodnocení k uživateli s Daniným telefonem na inzertním serveru bazoš.cz mluví sama za sebe – i proto nyní její inzeráty zde najdete už jen pod fiktivním čísem 444444444.

hodnoceni
bazos.cz

V současnosti inzerované krysaříky také neinzeruje s vlastními fotkami, ale opět s fotkami postahovanými ze zahraničních i českých webů. Zde například fotografie ukradená z webu švédské chovatelské stanice Working Mates:

No a aby byla sbírka běžných množitelských praktik téměř kompletní, máme tu vedle střídání smyšlených jmen a inzerování s nepravými fotkami i nutnost naložit nějak se staršími fenami a psy. Přikládám inzeráty, prostřednictvím kterých se zbavovala dvou fen krysaříka:

O tom, v jakém stavu psi od Dany odcházejí, jsem se dozvěděla v dlouhém telefonátu s koliářkou, jejíž jméno a další údaje jsou mi známy, z pochopitelných důvodů je však nezveřejním. Tato paní byla osobně na začátku roku 2015 u přebírání tří kolií od Dany, dvou fen a jednoho psa, a následující dojmy a zážitky mi telefonicky sdělila:

Při předání v místě bydliště množitelky Dany jim bylo ukázáno celkem 5 kolií – tří starších se Dana zbavovala, dvě mladší prodat odmítla. Na místě údajně „štěkala celá stodola“ – další psy patřící Daně však neviděli. Jimi přebíraní psi byli zlatá fena, trikolorní fena a zlatý pes. Všichni tři byli velice špinaví, srst měli nekvalitní, matnou a hrubou na dotek, plnou dredů a cucků. Byli extrémně zablešení, cituji: „jako byste na každého vysypali pytlík maku“.

Zde jsou fotky psů v den, kdy odcházeli od Dany Havlové:

Bližší informace o stavu, v jakém psi od Dany byli, mi sdělila nynější majitelka zlatého psa Arnyho, slečna Anna F, která jej má od února 2015. Cituji: Byl velice lekavý a šlo na něm vidět, že ho bili. Jelikož stačil prudší pohyb, nebo jen přetahovat vodítko jemu nad hlavou a ihned se krčil a bál. To samé platilo pro to, když někdo zvýšil v jeho přítomnosti hlas. (…) Velkým problémem bylo, že se bál jít do menších prostorů, nebo prostorů, které nejsou moc prosvětlené. Působí to, že ho zavírali do tmy. Měla jsem problém naučit ho, aby bez strachu vešel do vchodu paneláku a dostali jsme se domů. (..) Když jsem si ho přivezla, byl min. X měsíců nečesaný, šlo se mu špatně a byl dost skrčený, když jsem mu chlupy na břichu, stehnech a zadku oholila tak se vyrovnal a pohybovalo se mu daleko lépe. Byl podvyživený, šly mu pod srstí cítit všechny kosti a vážil o takových 8-10 kg méně než teď. Měl zažívací problémy, které přetrvávají do teď, jen už ne v takové míře – když se mu dá něco na, co není zvyklý, nebo jen trochu ten den změní strava, tak má okamžitě průjem.“

Pro srovnání dvě fotografie Arnyho – vlevo v den, kdy odcházel od Dany Havlové a vpravo už fotka z nového domova, po měsících péče Anny F.:

Arny pred a po.jpg

Běžný zájemce o štěně kolie, krysaříka nebo jakéhokoli jiného plemene, který nepotřebuje PP a stačí mu pěkné štěně za lidovou cenu, nemá bez několika hodin pátrání a potřebných kontaktů na chovatele šanci dopátrat se pravého rozsahu činnosti Dany Havlové, stejně jako desítek dalších množitelů podnikajících v naší zemi v tomto byznysu. Při koupi štěněte bez PP na inzerát nemáte jistotu naprosto v ničem – v tom, že jsou psi na fotkách skutečnými rodiči štěňat (natož zda mají PP), že jsou štěňata skutečně tak stará, jak prodejce tvrdí, že jsou doopravdy zdravá… nemáte dokonce ani jistotu v tom, zda se prodávající jmenuje Petr nebo Eva.

Nedělejte to podvodníkům, lhářům a ziskuchtivým množitelům tak jednoduché. Poptávka je koneckonců to, co stojí za tolika množiteli a množírnami v Čechách. Buďte nároční, prověřujte si inzerenty, vybírejte své štěně pečlivě – je to koneckonců kamarád na 10 a více let.

Reklamy