Téměř polovina českých domácností má jednoho nebo více domácích mazlíčků. Suverénně vedou psi, kterých v České republice podle odhadů žijí dva milióny – zhruba čtvrtina z toho jich má průkaz původu. (Zdroj)

Psy rozlišujeme na ty čistokrevné s PP (průkazem původu – výpisem předků 4 generace zpátky), tzv. čistokrevné bez PP nebo křížence, a mezi těmito skupinami najdeme poměrně zásadní rozdíly.

Pes s PP je pes, který se narodil v registrované a mezinárodně uznané chovatelské stanici, jehož oba rodiče mají PP, úspěšně prošli bonitací a zdravotními prohlídkami, a byli tedy uchovněni. Některá plemena vyžadují pro uchovnění také složení vybraných pracovních zkoušek. Předkové takového psa jsou zaneseni v plemenné knize a průkaz původu dostávají všechna štěňata z vrhu, a to i ta s případnými vadami či nedostatky. Průkaz původu můžeme přirovnat k rodnému listu, je to základní doklad, které má každý zástupce některého plemene mít.

Pes bez PP – v inzerátech často označován za tzv. čistokrevného bez PP, nebo bez PP ale po rodičích s PP – je pes, kterého nemůžeme považovat za čistokrevného. Někdy takový pes jako čistokrevný vypadá, nicméně mezi předky takových psů bychom mnodhy našli i směsky, a není výjimkou, že ze štěněte zakoupeného jakožto „čistokrevné bez PP“ vyroste očividný voříšek.

Mezi předky takových psů najdeme skutečně i zvířata čistokrevná, avšak neuchovněná. To znamená, že znalec plemene či veterinář usoudili, že takový pes není vhodný pro plození potomků. Bohužel na takovýchto zvířatech, vyloučených z dalšího chovu, spousta lidí dál množí štěňata bez PP, která následně vydávají za čistokrevná a prodávají – někdy tak činí z neznalosti a nezájmu, velmi často však prostě pro zisk, a tak vznikají také tzv. množírny, které chrlí štěňata bez PP, většinou módních a žádaných plemen (o praktikách konkrétních množitelů se dočtete v sekci AKTUÁLNĚ).

Kříženec je pes, jehož předkové byli příslušníky více plemen. „Vořech“ je většinou označován pes, u kterého už nemůžeme dost dobře určit, jakékých plemen jeho předkové byli.

Spousta lidí, kterým se líbí určité plemeno, ale nemají výstavní ambice, považuje za zbytečné kupovat psa s PP a raději volí levnější „čistokrevné“ štěně bez PP. Investovat do psa s PP ale zbytečné rozhodně není, zatímco zdánlivé ušetření na koupi psa bez PP se nám může nepěkně vymstít.

  1. Koupí štěněte s průkazem původu si kupujeme také záruku, že oba rodiče i jejich předkové byli jak po zdravotní, tak po exteriérové a povahové stránce v mezích standardu, a že tedy i naše štěně bude s nejvyšší pravděpodobností zdravé, v dospělosti skutečně doroste do požadované velikosti a vzhledu a i po povahové stránce bude splňovat to, co od daného plemene očekáváme.
  2. Fakt, že máme štěně s PP, nás rozhodně nenutí účastnit se s ním výstav. To, zda se s naším psem pokusíme o dráhu šampiona, či zda to bude pouze náš kamarád, je jen a jen naše rozhodnutí. Pokud si však chceme pořídit fenku a do budoucna zvažujeme možnost mít štěňátka, je třeba účastnit se bonitace a nechat fenku uchovnit – ujistíme se tak spolu s odborníky na dané plemeno, že je fenka ve všech ohledech vhodná a schopná mít zdravá štěňátka.
  3. Často opakovaným bludem je tvrzení, že „papíráci“ jsou přešlechtění a trpí nemocemi, zatímco „bezpapíráci“ nikoliv. To je nesmysl. U psů s PP je před uchovněním přísně kontrolován zdravotní stav a jsou vyžadována nejrůznější veterinární vyšetření a testy, nejsou povolena spojení příbuzných zvířat ani taková spojení, u kterých je riziko dědičných vad. Proti tomu „bezpapíráci“ jsou zaprvé chováni na jedincích vyřazených z oficiálního chovu často pro zdravotní důvody, a je tedy daleko větší riziko, že štěňata tyto vady zdědí, zadruhé nikdo nekontroluje, zda rodiče nebyli příbuzní či neměli dispozice k vrozeným vadám.

Pokud tedy sníme o jednom konkrétním plemeni, pokud chceme, aby náš budoucí pes vypadal a choval se tak, jak od daného plemene očekáváme, vyplatí se zainvestovat do štěněte s PP od kvalitního chovatele, který nám umožní vidět matku vrhu i prostředí, ve kterém fenka a štěňata žijí. Vyhneme se tak situacím, kdy buď dostaneme nemocné štěně, které za pár dnů najdeme v pelíšku mrtvé, nebo doroste do úplně jiného vzhledu a povahy, než nám bylo slibováno, a nebo budeme v dospělosti řešit dědičné zdravotní problémy a do léčby vrazíme daleko víc peněz, než bychom byli dali za štěně s PP.

Mnoho dalších užitečných informací naleznete na webu Nemnožíme.cz:

Reklamy